Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego
Duchowa adopcja wyrażana jest osobistą modlitwą jednej osoby o ocalenie życia dziecka wybranego przez Boga Dawcę Życia. Trwa przez 9 miesięcy, okres wzrostu dziecka w łonie matki. Zobowiązanie adopcyjne, poprzedza przyrzeczenie, które je utwierdza. Istota Duchowej Adopcji wynika z osobistego: modlitewnego i uczynkowego wstawiennictwa do Jezusa Chrystusa osoby adoptującej duchowo, wstawiennictwo o pomoc w ratowaniu od zagłady jednego nieznanego, lecz wybranego przez Boga-Dawcę Życia zagrożonego aborcją dziecka. W naszej Parafii co roku w uroczystość Zwiastowania NMP – 25 marca, grupa ponad 100 osób podejmuje modlitewne zobowiązanie w intencji życia poczętego.
Odpowiedzialna: Teresa Zieziula
Opiekun: ks. prał. Kazimierz Siekierko
Duchowa Adopcja w Polsce: www.duchowa-adopcja.pl
Koło Misyjne Dzieci
Celem spotkań i działalności Koła Misyjnego Dzieci jest pomoc misjom. Dzieci podejmują program duchowej i materialnej pomocy dzieciom w krajach misyjnych. Modlą się za konkretnych misjonarzy, podejmują różne inicjatywy zdobywania pieniędzy na cele misyjne.
Opiekun: s. Zofia Lisek
Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci: www.dzieciom-misji.missio.org.pl
Pomocnicy Maryi Matki Kościoła
Ruch Pomocników Matki Kościoła powstał z inicjatywy Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego, który w trudnym okresie historii, gdy Kościół był prześladowany i niszczony, czynił wszystko, aby uratować wiarę w Polsce. W tym zmaganiu całkowicie zawierzył Maryi, obecnej w Bożej ekonomii zbawienia i wezwał wszystkich ludzi dobrej woli do współdziałania z Matką Kościoła. Aktem inicjującym Ruch Pomocników Matki Kościoła jest List pasterski Stefana kardynała Wyszyńskiego, ogłoszony na Jasnej Górze 26 sierpnia 1969 r. Ciekawostką jest, że jedyną grupą Pomocników działającą w naszej Diecezji jest oddział w naszej bielskiej bazylice.
Odpowiedzialna: Teresa Zieziula
Opiekun: ks. prał. Kazimierz Siekierko
Ruch Pomocników Maryi Matki Kościoła: www.ruchpmk.pl
Liturgiczna Służba Ołtarza
Ministrant – (znaczy usługujący) służy na różny sposób w czynnościach liturgicznych. Ministranci służą Bogu, kiedy przyczyniają się do tego, aby liturgia była piękna. Są pomocnikami przy sprawowaniu Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Ministranci usługują księdzu, gdy ołtarz jest przygotowany i dary ofiarne potrzebne do ofiary Mszy świętej. Pomagają również po zakończeniu Mszy świętej. Ministranci przez służenie wskazują, że każde nabożeństwo liturgiczne sprawowane w kościele, jest nie tylko sprawą kapłana, lecz sprawą całej parafii i wszystkich wiernych! Ministranci wskazują, że uczestniczyć w liturgii nie znaczy tak jak w kinie albo przed telewizorem tylko słuchać czy oglądać! Uczestniczyć w liturgii to znaczy także współdziałać i współtworzyć ją, czynnie się w niej angażując!
W naszej wspólnocie służy 38 ministrantów oraz 17 lektorów.
Opiekun: ks. Tomasz Łapiński
Liturgiczna Służba Ołtarza w Diecezji: www.lso-drohiczyn.pl
Wspólnota Żywego Różańca
Inicjatorką Żywego Różańca była żyjąca w pierwszej połowie XIX wieku Francuzka Paulina Jarcom, córka kupca i producenta jedwabiu z Lyonu, postanowiła się poświęcić wyłącznie Bogu. Uczyniła ona z Różańca modlitwę odmawianą powszechnie w całym Kościele. W 1826 r. powołała pierwsze piętnastoosobowe grupy („róże”), w których każdy z członków miał odmawiać codziennie tajemnicę Różańca i rozważać jego treść. Z czasem przyjęła się praktyka comiesięcznych spotkań i modlitwy całej róży oraz wymieniania się tajemnicami różańcowymi na kolejny miesiąc. Żywy Różaniec szybko rozpowszechnił się w całej Europie. Do Polski dzieło dotarło w XIX wieku. 7 września 1977 r. sługa Boży kard. Stefan Wyszyński zatwierdził Ceremoniał Żywego Różańca.
W naszej parafii działa 15 Róż Żywego Różańca, w których codzienną modlitwę podejmuje 300 osób.
Zelatorka dekanalna: Irena Kuptel
Zelatorka parafialna: Teresa Bogusz
Opiekun: ks. prał. Kazimierz Siekierko
Wspólnota Żywego Różańca w Diecezji: www.drohiczynska.pl/diecezja/wspolnoty/zywy-rozaniec
Oaza Dzieci Bożych
Początki historii Ruchu sięgają pierwszej oazy, która odbyła się w r. 1954, Ruch „Światło-Życie” rozwinął się z oaz – rekolekcji zamkniętych prowadzonych metodą przeżyciową. Przed rokiem 1976 Ruch był znany pod nazwą „Ruch oazowy”, Ruch „Żywego Kościoła”. Twórcą oazy, założycielem Ruchu i pierwszym moderatorem krajowym był ks. Franciszek Blachnicki. Ruch „Światło-Życie” gromadzi ludzi różnego wieku i powołania: młodzież, dzieci, dorosłych, jak również kapłanów, zakonników, zakonnice, członków instytutów świeckich oraz rodziny w gałęzi rodzinnej, jaką jest Domowy Kościół. Każdy uczestnik Ruchu po ewangelizacji, prowadzącej do przyjęcia Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Zbawiciela, uczestniczy w formacji w grupie uczniów Jezusa (deuterokatechumenat) a następnie we wspólnocie diakonijnej, podejmując konkretną służbę (diakonię) w Kościele i świecie. Ewangelizacja katechumenat – diakonia, to trzy etapy drogi formacyjnej Ruchu Światło-Życie na wszystkich poziomach formacji. Jedną z form diakonii jest schola liturgiczna.
Opiekun: ks. Tomasz Łapiński
Ruch Światło – Życie w Diecezji: www.oazadrohiczynska.com
Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas
Na terenie diecezji drohiczyńskiej działa wiele instytucji, które swoją działalność prowadzą w oparciu o statut Caritas Diecezji. Wśród nich jest Świetlica, która mieści się w budynku dawnej plebanii przy bielskiej bazylice. W tym miejscu dzieci oraz młodzież mogą spotkać się z rówieśnikami, odrobić zadaną w szkole pracę domową, wziąć udział w pracach plastycznych, zajęciach z psychologiem. Świetlica Socjoterapeutyczna Caritas jest współfinansowana przez Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski i Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 15.30 – 18.00
Wychowawca: Katarzyna Trzyna
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej: www.drohiczyn.caritas.pl
Szkolne Koło Caritas „Kościuchy”
To dobroczynna organizacja młodzieżowa działająca w oparciu o społeczno-humanitarne zaangażowanie jej członków, pod ścisłym nadzorem opiekunów koła, dyrekcji szkoły i Caritas. Fundament działania Szkolnych Kół Caritas opiera się na autentycznym zaangażowaniu młodzieży na rzecz potrzebujących, na wzajemnym zaufaniu, współodpowiedzialności i pracy zespołowej. Głównym celem pracy Koła jest uwrażliwienie młodych ludzi na drugiego człowieka, na jego potrzeby, na krzywdę i cierpienie innych. Szkolne Koło Caritas „Kościuchy” zostało powołane w 2016 r. przez ks. Tomasza Łapińskiego oraz młodzież uczącą się w 1 Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim.
Opiekun: ks. Tomasz Łapiński
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej: www.drohiczyn.caritas.pl
Parafialny Oddział Caritas
Caritas jest to organizacja ustanowiona przez Konferencję Episkopatu w celu dawania dowodów miłości przez wspólnotę kościelną, w formach dostosowanych do czasów i potrzeb. W Polsce do powołania ogólnokrajowego organu pod nazwą Caritas doszło w 1929 r. Celem Caritas jest działalność charytatywna i humanitarna dla zrealizowania potrzeb duchowych i materialnych człowieka, wypływająca z ewangelicznego przykazania miłości i mająca na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania.
Asystent: Krystyna Zbitowska
Opiekun: ks. prał. Kazimierz Siekierko
Caritas Diecezji Drohiczyńskiej: www.drohiczyn.caritas.pl
Odnowa w Duchu Świętym „Dobry Pasterz”
Ruch charyzmatyczny opiera się na założeniu, że chrześcijanie – podobnie jak w Kościele pierwotnym – są obdarowywani charyzmatami, którymi służą ku zbudowaniu wspólnoty Kościoła. Odnowa w Duchu Świętym gromadzi wielu ludzi świeckich w różnym wieku i z różnych środowisk, odnajdujących dzięki niej swoje miejsce w Kościele i świecie. Osoby te tworzą grupy modlitewne, liczące od kilku do kilkuset członków. Łączy ich chrzest w Duchu Świętym – podstawowe doświadczenie wiary, znane pierwszym chrześcijanom. Odnowa w Duchu Świętym skupia członków ze wszystkich bielskich parafii.
Spotkania modlitewne odbywają się w każdy wtorek, po Mszy św. o godz. 18.00
Lider: Renata Wróblewska
Opiekun: ks. Paweł Solka
Odnowa w Duchu Świętym w Diecezji: www.odnowadrohiczyn.eu
Akcja Katolicka
Akcja Katolicka jako publiczne stowarzyszenie wiernych, w sposób zorganizowany współpracuje z hierarchią kościelną. Jej głównym celem jest apostolstwo, pogłębianie formacji chrześcijańskiej, przenikanie wartościami ewangelicznymi życia społecznego, kształcenia działaczy katolickich i przygotowania ich do aktywnego udziału w życiu publicznym. Została powołana do istnienia przez papieża Piusa X w roku 1905. Diecezjalna Akcja Katolicka w Drohiczynie została powołana 21.06.1995 r. przez ks. bp. Antoniego Dydycza. Patronem Instytutu jest bł. Honorat Koźmiński. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy Parafii p.w. Narodzenia NMP i św. Mikołaja działa od wielu lat, a w jego skład wchodzi 26 osób. Spotkania formacyjne odbywają się w ostatnią środę miesiąca.
Prezes Oddziału Parafialnego: Joanna Jarzębińska – Szczebiot
Asystent kościelny: ks. prał. Kazimierz Siekierko
Wice asystent: Ks. Tomasz Łapiński
Akcja Katolicka w Diecezji: www.diakdrohiczyn.pl