Sakrament małżeństwa to nierozerwalny związek ochrzczonych: mężczyzny i kobiety, których Chrystus uświęca i uzdalnia do spełniania obowiązków małżeńskich i rodzinnych. Małżeństwo chrześcijańskie jest jedno tzn. jest to związek jednego mężczyzny z jedną kobietą. Przez sakrament małżeństwa małżonkowie tworzą związek nierozerwalny, czyli raz ważnie zawarte małżeństwo sakramentalne łączy dwoje ludzi aż do śmierci jednego z małżonków. Decyzja o przyjęciu sakramentu małżeństwa jest decyzją życiową i nie powinno się jej podejmować pochopnie lub pod jakimkolwiek przymusem.
Informacje dla narzeczonych:
- do sakramentu małżeństwa mogą przystąpi jedynie osoby pełnoletnie – oboje narzeczonych musi mieć ukończone 18 lat
- sakrament małżeństwa zawierany jest w parafii narzeczonej (lub narzeczonego) – tam też dopełniane są formalności związane z zawarciem małżeństwa.
- datę ślubu oraz godzinę ceremonii dobrze jest zarezerwować odpowiednio wcześnie w zakrystii lub kancelarii parafialnej.
Do spisania protokołu przedślubnego narzeczeni zgłaszają się do Kancelarii Parafialnej niecałe 3 miesiące przed planowanym ślubem przynosząc następujące dokumenty:
- zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego stwierdzające, że między narzeczonymi nie zachodzą przeszkody prawne do zawarcia kontraktu cywilnego (zaświadczenie JEST WAŻNE 3 MIESIĄCE)
- świadectwo chrztu „DO ŚLUBU” (Inaczej metryka chrztu . Świadectwo znajduje się w parafii, w której katolik został ochrzczony (JEST WAŻNE 3 MIESIĄCE)
- świadectwo bierzmowania (zazwyczaj jest wpisane na świadectwie chrztu, ale jeśli nie ma tam adnotacji, to trzeba je uzyskać w parafii, której narzeczona/ny przyjął ten sakrament).
- zaświadczenie ukończenia kursu przedmałżeńskiego
- dowody osobiste w celu stwierdzenia tożsamości
- dane świadków: imiona i nazwiska, adres zamieszkania, data urodzenia
Po spisaniu protokołu, narzeczeni otrzymują:
- prośbę o wygłoszenie zapowiedzi (jeśli jedna ze stron jest z innej parafii).
- kartki do spowiedzi (Nie należy jej podpisywać. Przystępując do spowiedzi, proszę się przedstawić księdzu mówiąc: „Jest to moja pierwsza/druga spowiedź przedślubna”, wyznać grzechy i po spowiedzi podać księdzu dyskretnie kartkę).
Po spisaniu protokołu przedślubnego a przed zawarciem małżeństwa narzeczeni powinni:
- uczestniczyć w naukach przedślubnych w Poradni Rodzinnej (o ile jeszcze nie uczestniczyli).
- przystąpić do sakramentu pokuty (przynajmniej dwa razy od dnia zapowiedzi, a koniecznie przed ślubem)
dołączyć do protokołu świadectwo wygłoszenia zapowiedzi (jeśli jedno z narzeczonych mieszka w innej parafii) z adnotacją o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa