Półkolonie 2014 przy świetlicy parafialnej „Promyk Dnia” – podsumowanie

1.W ramach zadania publicznego pn. „Czas wolny z Caritas” realizowanego w roku 2014 w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej „Świetlica – Dzieci – Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie w latach 2011-2015 w świetlicy „Promyk Dnia” w Bielsku Podlaskim w dniach 11-24.08.2014 rozpoczęły się półkolonie organizowane przez Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.
Z tej propozycji wakacyjnego wypoczynku skorzystało 25 dzieci w wieku od 5 do 16 lat. Zainteresowanie było bardzo duże. Organizatorzy zadbali, aby program półkolonii był atrakcyjny i przygotowany tak, by każde dziecko mogło w nim znaleźć coś dla siebie. Zajęcia odbywały się od 11 do 24 sierpnia, w godzinach od 9.00 do 16.00.
By ułatwić dzieciom zapoznanie się, półkolonie rozpoczęliśmy od przygotowania według własnej inwencji twórczej identyfikatorów, które pomogły nam w zapamiętaniu imion wszystkich uczestników. Nie obeszło się również bez stworzenia regulaminu naszych koloni, dzięki któremu ustaliliśmy zasady panujące w naszej placówce. Pierwszy dzień upłynął nam na zabawach integrujących oraz sportowych. Zakończyliśmy go wspólnym wyjściem na lody.
zdj.5 Nowy dzień przyniósł nam kolejne atrakcje – naszą świetlicę odwiedziła zaprzyjaźniona wolontariuszka, która zapoznała dzieci z decoupage- techniką zdobniczą polegającą na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z serwetki papierowej. Tego dnia każde z dzieci było zaaferowane swoją pracą, która miała wyglądać jak najlepiej. Po wykonaniu prac metodą decoupage przyszedł czas na zajęcia socjoterapeutyczne. Tematem spotkania było „Poznajemy się wzajemnie. Wytwarzanie atmosfery bezpieczeństwa”.
Trzeci dzień naszych koloni minął pod znakiem Tęczowej Krainy. Dzieci miały okazję skorzystać ze wszystkich proponowanych tam atrakcji a mianowicie: malowanie twarzy, zabawy taneczne, skoki na trampolinie, przechodzenie toru przeszkód, zabawy z chustą Klanzy, skoki w workach, przeciąganie liny i inne drużynowe konkurencje. Do dyspozycji mieliśmy również salę gier – cymbargaje, piłkarzyki, lotki.
zdj.21Każdy dzień przynosił nam nowe wyzwania i tak oto w czwartek 14 sierpnia postanowiliśmy odwiedzić Komendę Straży Pożarnej w Bielsku Podlaskim. Dzięki życzliwości panów strażaków dzieci mogły oglądać samochody i sprzęt pożarniczy. Wysłuchały również opowieści o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy strażaka oraz akcjach ratowniczo-gaśniczych. Niebywałą atrakcją dla dzieci była możliwość przymierzenia stroju strażaków oraz wejście do wozu strażackiego. Po tej długiej i pełnej wrażeń wycieczce wspólnie pomaszerowaliśmy na pyszne bułki.
Nowy tydzień zaczęliśmy od wycieczki do Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach. Na miejscu przywitała nas pani Anna Fionik, która była naszym przewodnikiem. zdj.26Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach jest to skansen o charakterze etnograficzno-historycznym założony w 1993 przez Doroteusza Fionika w Studziwodach. Dzieci mogły obejrzeć stałą ekspozycję prezentowaną w pochodzącym z 1925 roku drewnianym domu rodziny Kondratiuków oraz w domu mieszczańskim z 1823 roku, przeniesionym w 2003 z ulicy Poniatowskiego 14 w centrum Bielska Podlaskiego. Nasi podopieczni mogli obejrzeć w domu mieszczańskim obiekty pochodzące z wykopaliska archeologicznego. Dzięki uprzejmości pani Anny Fionik dzieci miały również okazję posłuchać na żywo ludowych pieśni wykonywanych przez grupę muzyczną Żemerwa.
zdj.0619 sierpnia był kolejnym dniem pełnym atrakcji, tym razem odwiedziliśmy Muzeum w Bielsku Podlaskim mieszczące się w Ratuszu. Zobaczyliśmy tam wystawy: Tajemniczy ręcznik, Bocian w kulturze ludowej oraz Bielsk Podlaski w kadrze filmu Znachor. Największą atrakcją tego dnia była możliwość namalowania na lnianej torbie wybranego wzoru. Po zakończeniu prac każda torba została dokładnie wysuszona i gotowa do odbioru. Po wizycie w muzeum wróciliśmy do świetlicy na kolejne zajęcia socjoterapeutyczne. Nasze kolejne spotkanie miało temat: „Razem bezpieczniej – tworzenie kontraktu”. Tak wyczerpujący i pełen wrażeń dzień zakończyliśmy wspólnym posiłkiem.
Następny dzień również zapowiadał się dość ciekawie. Tego dnia odwiedziliśmy pana Aleksandra Wasiluka, którego wielką pasją jest konaroplastyka oraz rzeźba w drewnie. zdj.018Dzieci dowiedziały się jakie gatunki drzew wykorzystuje pan Aleksander do swoich prac. W ciągu kilku ostatnich lat nasz artysta miał kilkanaście wystaw indywidualnych. Zarówno rzeźby, jak i konaroplastyka zostały również docenione w konkursach. Pełni podziwu dla prac pana Aleksandra Wasiluka udaliśmy się na wspólną pizzę do restauracji Ratuszowa.
zdj.028Czwartek okazał się dniem niespodzianką – o godzinie 9:00 wszyscy z niecierpliwością czekali co się wydarzy tego dnia. Pani kierownik Katarzyna Trzyna radośnie oznajmiła, że wyjeżdżamy do gospodarstwa agroturystycznego Zawilcowa Dolina. Tam czekało na nas wiele atrakcji takich jak: jazda konna, przejazd bryczką, pieczenie kiełbasek czy też gry i zabawy na świeżym powietrzu.
22 sierpnia spędziliśmy z panią Ewą Skrzyniarz, która pokazała nam jak zrobić przepiękne kolczyki, wisiorki, breloczki z filcu. Instruktorka w przejrzysty sposób wyjaśniła metody i techniki wykonywania filcowych kolczyków oraz przekazała wiele tajników tej sztuki. Pani Ewa, miłośniczka nieco już zapomnianego rękodzieła artystycznego, chętnie służyła pomocą i dobrą radą. Jej zaangażowanie oraz poczucie humoru sprawiło, że zajęcia upłynęły w pełnej śmiechu atmosferze. Po wykonaniu wszystkich prac atrakcje się nie kończyły – po wspólnym posiłku poszliśmy na basen. zdj.033W trakcie pobytu na pływalni dzieci chętnie korzystały ze wszystkich dostępnych atrakcji. Zmęczeni, ale zadowoleni, wszyscy bezpiecznie wróciliśmy do domu.
Sobota 23 sierpnia upłynęła nam pod znakiem kolejnej dobrej zabawy w Tęczowej Krainie. Było to wyjście na prośbę dzieci, które bardzo lubią te miejsce, gdyż jest tam wiele atrakcji.
zdj.14Ostatni dzień naszych półkolonii rozpoczął się w niedzielę o godzinie 16:00. Tego dnia wspominaliśmy co działo się na naszych półkoloniach, oglądaliśmy zdjęcia, przypominaliśmy najciekawsze momenty. Po projekcji zdjęć pani kierownik Katarzyna Trzyna wręczyła wszystkim dzieciom pamiątkowe dyplomy oraz wyprawki szkolne. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w dyskotece.
O tym, jak bardzo podobał się tak zorganizowany czas letniego wypoczynku świadczyły podziękowania i uśmiechy na twarzach dzieci, ale i smutek podczas pożegnania z wychowawcami i nowymi przyjaciółmi.
Za okazaną pomoc w imieniu dzieci organizatorzy składają wszystkim instruktorom oraz gościom serdeczne podziękowania.

Świetlica „Promyk Dnia” w Bielsku podlaskim działa dzięki połączeniu środków MPiPS, Miasta Bielsk Podlaski i Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Galeria zdjęć: