Wizytacja biskupia

      W dniach od 11 do 15 czerwca 2017 r. gościł w naszej Parafii i mieście biskup Tadeusz Pikus. Według przepisów prawa kościelnego biskup danej diecezji ma obowiązek co pięć lat odwiedzić każdą parafię. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno – gospodarczego. Podczas tych czterech dni biskup Tadeusz spotkał się z parafianami bielskiej fary, ludźmi chorymi, członkami ruchów, Radą Parafialną, odwiedził szkoły, spotkał się z pracownikami Urzędu Miasta, Starostwa, Powiatu, odwiedził Straż Pożarną, Policję oraz Zgromadzenie Sióstr Dominikanek.

Pierwszego dnia, wizytacji, w niedzielę, miało miejsce powitanie Pasterza w progach bielskiej bazyliki. Ks. dziekan Kazimierz Siekierko wręczył biskupowi klucze do kościoła, podkreślając iż na ten czas Ekscelencja staje się gospodarzem miejsca. Następnie proboszcz parafii przybliżył biskupowi historię oraz obecny stan parafii i kościoła, a także wykonanych w nim prac. Ważnym punktem drugiego dnia wizytacji była wieczorna Msza św. sprawowana w dzień wspomnienia 108 błogosławionych męczenników, wśród których jest także błogosławiony ks. Antoni Beszta – Borowski, proboszcz i dziekan bielski zamordowany wraz z innymi mieszkańcami miasta. Podczas tej Mszy Biskup modlił się za ludzi chorych i cierpiących z naszej parafii oraz udzielił sakramentu namaszczenia. W środę ksiądz biskup spotkał się z członkami Rady Parafialnej, a następnie celebrował Eucharystię dla grup, akcji i stowarzyszeń działających przy naszej Parafii. Warto w tym miejscu nadmienić, iż w naszej Parafii działają: Akcja Katolicka, Caritas Parafialne, Szkolne Koło Caritas, Świetlica Socjoterapeutyczna, Ministranci i Lektorzy, Schola dziecięco – młodzieżowa, Kółka Różańcowe, Pomocnicy Maryi, Kościół Domowy, Koło Misyjne Dzieci, Odnowa w Duchu Świętym. W trakcie tej Mszy św. Biskup dokonał poświęcenia piętnastu witraży, które zamontowano w kościele w ciągu ostatnich trzech lat.

Zwieńczeniem wizytacji w Bazylice oraz we wszystkich Parafiach w Bielsku Podlaskim był dzień Bożego Ciała. W tym roku dzień ten nabrał jeszcze jednego, szczególnego charakteru, gdyż uroczystej Mszy św. oraz procesji eucharystycznej przewodniczył ks. bp Tadeusz Pikus. Eucharystię wraz z ks. Biskupem koncelebrowali bielscy proboszczowie, wikariusze oraz księża seniorzy.

        Wspólnie prośmy Boga, aby czas wizyty księdza biskupa w naszej Parafii oraz błogosławieństwo, które nam przekazał towarzyszyło w duchowym rozwoju i pomnażaniu królestwa Bożego na ziemi.